Ślub kościelny oraz cywilny to ciągle najczęściej wybierane rodzaje ceremonii rozpoczynającej małżeństwo. Powoli jednak zaczyna się rozwijać konkurencyjny rodzaj ślubu, na który decydują się pary potrzebujące więcej niezależności w organizacji, a także te, którym daleko jest od konserwatywnych poglądów. Mowa o ślubie humanistycznym, przyciągającym uwagę coraz większej liczby przyszłych małżeństw – dowiesz się z www.zankyou.pl.
Nie niesie on za sobą konsekwencji prawnych i nie jest w żaden sposób związany ze strukturą kościoła. Jest wybawieniem dla tych, którym z różnych względów nie przysługuje udział w tradycyjnej ceremonii ślubnej – są to na przykład osoby homoseksualne lub mające za sobą rozwód. Nie są to jednak jedyni zwolennicy tego typu ślubu; ze względu na brak konieczności trzymania się sztywnych i narzuconych z góry zasad popularność ślubu, który będzie zaplanowany zgodnie z własną wizją, stale rośnie.
Przebieg ceremonii, który zależy przede wszystkim od młodej pary
Właściwie każdy aspekt ceremonii ślubnej może zostać zaplanowany i zrealizowany tak, jak sobie tego życzy para młoda. Ślub humanistyczny nie narzuca żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o miejsce, czas czy dekoracje. Bardzo przyciągającym uwagę elementem tego rodzaju ślubu jest możliwość wyboru osoby, która go udzieli. Nie musi być ona urzędnikiem, a wybór należy w całości do przyszłego małżeństwa. Najczęściej proszoną o to osobą jest ktoś bardzo bliski parze młodej, na przykład rodzeństwo lub dobry przyjaciel. Aby ktoś taki mógł udzielić ślubu, należy go wcześniej zarejestrować w Towarzystwie Humanistycznym jako celebransa. Kolejną ważną kwestią jest przysięga, której struktura w przypadku ślubu kościelnego może niektórych zniechęcać – jest narzucona z góry oraz mało osobista. W tym przypadku jest inaczej; para młoda ma możliwość samodzielnego ułożenia przysięgi, na którą często składają się indywidualne obietnice czy przytaczanie wspomnień lub anegdot. Jest to coś, co czyni ceremonię o wiele bardziej wyjątkową.