Przysięga na miarę współczesnych czasów, czyli ślub humanistyczny


Ślub kościelny oraz cywilny to ciągle najczęściej wybierane rodzaje ceremonii rozpoczynającej małżeństwo. Powoli jednak zaczyna się rozwijać konkurencyjny rodzaj ślubu, na który decydują się pary potrzebujące więcej niezależności w organizacji, a także te, którym daleko jest od konserwatywnych poglądów. Mowa o ślubie humanistycznym, przyciągającym uwagę coraz większej liczby przyszłych małżeństw – dowiesz się z www.zankyou.pl.

Nie niesie on za sobą konsekwencji prawnych i nie jest w żaden sposób związany ze strukturą kościoła. Jest wybawieniem dla tych, którym z różnych względów nie przysługuje udział w tradycyjnej ceremonii ślubnej – są to na przykład osoby homoseksualne lub mające za sobą rozwód. Nie są to jednak jedyni zwolennicy tego typu ślubu; ze względu na brak konieczności trzymania się sztywnych i narzuconych z góry zasad popularność ślubu, który będzie zaplanowany zgodnie z własną wizją, stale rośnie.

Przebieg ceremonii, który zależy przede wszystkim od młodej pary

Właściwie każdy aspekt ceremonii ślubnej może zostać zaplanowany i zrealizowany tak, jak sobie tego życzy para młoda. Ślub humanistyczny nie narzuca żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o miejsce, czas czy dekoracje. Bardzo przyciągającym uwagę elementem tego rodzaju ślubu jest możliwość wyboru osoby, która go udzieli. Nie musi być ona urzędnikiem, a wybór należy w całości do przyszłego małżeństwa. Najczęściej proszoną o to osobą jest ktoś bardzo bliski parze młodej, na przykład rodzeństwo lub dobry przyjaciel. Aby ktoś taki mógł udzielić ślubu, należy go wcześniej zarejestrować w Towarzystwie Humanistycznym jako celebransa. Kolejną ważną kwestią jest przysięga, której struktura w przypadku ślubu kościelnego może niektórych zniechęcać – jest narzucona z góry oraz mało osobista. W tym przypadku jest inaczej; para młoda ma możliwość samodzielnego ułożenia przysięgi, na którą często składają się indywidualne obietnice czy przytaczanie wspomnień lub anegdot. Jest to coś, co czyni ceremonię o wiele bardziej wyjątkową.