Wesele w czerni – na co może sobie pozwolić weselny gość?


Wesele to wydarzenie o charakterze symbolicznym, podlegające określonym zasadom i regułom. Wesele nie jest zwykłą imprezą, czy przyjęciem, to społeczna forma celebracji ważnego wydarzenia. Na weselu panują określone reguły. Strój weselny też podlega pewnym restrykcjom. Wszystko się jednak zmienia i pewne normy społeczne ulegają przesunięciu. Dotychczas czerń na wesele nie była wskazana, była wręcz niestosowna. Jak jest dziś? Czy dziś wypada pokazać się w czerni na weselu? 

Czarna sukienka na wesele – czy to stosowne? 

W Polskiej kulturze czerń ma dwie główne konotacje: czerń to smutny kolor żałobników, a także bardzo elegancki kolor zarezerwowany na wyjątkowe okazje. Ze względu na skojarzenia ze smutkiem, powagą i śmiercią nie jest zalecana na weselne przyjęcia. W czerni nie ma nic beztroskiego, niewinnego, radosnego. Jest jednak nieprawdopodobnie elegancka i dobrze komponuje się z każdym kolorem. Niektóre kobiety kochają czerń i to właśnie w niej wyglądają najlepiej. Czerń wyszczupla, dodaje nam powagi, sprawia, że jesteśmy tajemnicze. Klasyczna mała czarna jest podstawą każdej szafy. Czy warto zatem ubrać czarną sukienkę na weselę – odpowiada zankyou.pl: Weselny savoir-vivre i panujące zasady się zmieniły. To, co dotychczas było niestosowne dziś już wcale takie nie jest. Reguł się rozluźniły, a wesela stały się mniej formalne. Czerń wciąż będzie niestosowana w przypadku bardzo tradycyjnych wesele. Na przyjęciach w stylu nowoczesnym jest dopuszczalna. 

Jak wkomponować czerń w weselny klimat? 

Choć czarna sukienka na wesele nie jest niestosowna, to ze względu na charakter imprezy warto ją odpowiednio ożywić. Czerń jest bezpieczna i pasuje do każdego koloru. Do czarnej sukienki warto dobrać kolorowe szpilki, buty w fantazyjne wzory, ciekawe dodatki. Dobrze sprawdzi się oryginalna i nieco ekscentryczna biżuteria oraz kolorowa torebka. Torebka i buty mogą mieć ten sam kolor albo tworzyć ze sobą ciekawą relację kolorystyczną. Polecane są też szale w żywych, intrygujących barwach i wzorach, a także odważne fryzury z wkomponowanymi we włosy kwiatami.